Výběrová komise Grantové výzvy Objevujme Česko zasedala dne 19. srpna 2021 na půdě vládní agentury CzechTourism, která poskytla výzvě záštitu, a vybrala pět nejlepších projektových námětů. S těmito vítězi GoodShape/TourStories do začátku návštěvnické sezony 2022 zrealizuje pět nových zážitkových prohlídkových okruhů v rámci jednotné platformy narativních a interaktivních průvodců v mobilní aplikaci TourStories, kterou vyvinula a spravuje.
Hlavním cílem grantové výzvy Objevujme Česko s celkovou alokací 310 000 Kč bylo podpořit projekty zaměřené na prezentaci turistických atraktivit Česka prostřednictvím sdílené a veřejně dostupné platformy mobilních průvodců TourStories vyvinuté pro lokality, destinace a atraktivity jako jsou muzea, galerie, hrady, zámky, parky, města, služby osobních průvodců, naučné stezky apod. Z různých koutů republiky a také různého tematického zaměření se projektů přihlásilo celkem třicet, což považujeme za úspěch.
Výběrová komise
Výběrová komise grantové výzvy zasedla ve složení:
Veronika Janečková, CzechTourism, Ředitelka Odboru produktového
managementu a regionální spolupráce
Mgr. Monika Benčová, Asociace muzeí a galerií ČR, tajemnice Národní
soutěže muzeí Gloria musaealis
Mgr. Tomáš Raboch, Pilsenjoy s.r.o., zakladatel a výkonný ředitel, národní
reprezentant ERIH (Evropská Stezka Industriálního Dědictví) pro ČR
Jan K. Rolník, Kreativní inkubátor H40, člen Advisory Board, realizátor
muzejních expozic a kurátor se zaměřením na performing arts a new media
Ondřej Rudolf, mentor a lektor TourStories v rámci prvního kola inkubovaných
projektů (Kreativní inkubátor H40), marketér, konzultant, kouč a CEO
marketingové agentury Circle Line
Petr Kopáč, TourStories, CEO a odborník na digitální technologie
„Za agenturu CzechTourism jsme velmi rádi, že podobný projekt vznikl a my ho mohli podpořit. Zapojení moderních technologií pro zpřístupnění a zatraktivnění turistických cílů je důležitým nástrojem pro obnovu turistického ruchu ve všech regionech České republiky“, uvedla členka výběrové komise za CzechTourism Veronika Janečková, ředitelka Odboru produktového managementu a regionální spolupráce.
Výsledky
Na prvních pěti místech se umístily následující projekty, kterým bude umožněna realizace jejich záměru včetně provozu na 2 roky, ve výši:
1. místo (85 000 . Kč)
Název projektu: Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě
Žadatel: Tábor v Hodoníně u Kunštátu a romský holokaust (Muzeum romské kultury)
Stručný popis: Trasa povede areálem bývalého tábora v Hodoníně u Kunštátu, kde v rámci devíti zastavení představí jednotlivé etapy vývoje tábora, především té nejdůležitější – tzv. cikánského tábora II, který zde fungoval v letech 1942-43. Návštěvníci získají základní informace o rasové perzekuci romského obyvatelstva v rámci Protektorátu Čechy a Morava a následném „konečném řešení“ po transportech většiny z nich do Auschwitz-Birkenau. Mimo samotný areál pak trasa zavede návštěvníky také na místa, kde je pohřbena většina obětí tábora – nedaleký lesní hřbitov Žalov a o něco vzdálenější hřbitov v obci Černovice.
2. místo (75 000 Kč)
Název projektu: Zmizelý a znovunalezený Prostějov židovský
Žadatel: Hanácký Jeruzalém, z. s.
Stručný popis: Trasa s přibližně 10 zastaveními vede oběma částmi někdejšího židovského ghetta a končí na starém židovském hřbitově poblíž centra města. Prostějov býval vzhledem k druhé nejpočetnější židovské komunitě na Moravě nazýván „hanáckým Jeruzalémem“. V 19. a 20. století došlo k obrovskému rozkvětu města, vznikaly hodnotné stavby a výstavní budovy včetně Tempu (nové synagogy) vystavěného v secesním stylu. Holocaust prostějovskou židovskou komunitu téměř zcela zahubil. Z více než 1200 obyvatel židovského původu se zpět do města vrátila stovka a ani ti zde většinou nezůstali. Nikdo je tu totiž nečekal. Židovské ghetto bylo postupně zbouráno, dnes z něj zbylo pouze torzo, starý židovský hřbitov byl zničen. Nová synagoga se změnila v kostel. Přesto se částečně díky dobovým fotografiím a částečně díky skutečně zachovaným budovám podařilo židovské stopy ve městě znovu objevit. A s nimi i jejich příběhy.
3. místo (60 000 Kč)
Název projektu: Mezi žateckými komíny
Žadatel: A dál, z. s.
Stručný popis: Procházkou po této trase se návštěvník vrátí o sto let zpět do zlaté éry žatecké chmelařské expanze. Trasa nabídne 7 zastavení, po kterých vás provedou Wilhelm Fuchs a Hildebert Kolbe – stavitelé, kteří se v první polovině dvacátého století značně podepsali na podobě města Žatce.
4. místo (50 000 Kč)
Název projektu: Po stopách (oceli) industriálního Kladna
Žadatel: DA Kladensko – Slánsko, z. s.
Stručný popis: Interaktivní poznávací trasa nejen pro milovníky industriálních památek vás provede průmyslovým areálem bývalé Vojtěšské hutě v samém srdci Kladna. Trasa s několika zajímavými zastaveními vám přiblíží zanikající průmyslový komplex, který patří k nejstarším ve středních Čechách a zásadně ovlivnil životy mnoha Kladeňáků. Všechny návštěvníky, kteří dorazí na startovní pozici, provede a seznámí s ponurou historií a nejdůležitějšími provozy, které se podílely na výrobě oceli.
5. místo (40 000 Kč)
Název projektu: Procházka barokní krajinou
Žadatel: Zámek Žďár nad Sázavou
Stručný popis: Cílem nové virtuální prohlídkové trasy je provést návštěvníka téměř 800 let dlouhou historií soužití člověka a přírody v unikátní barokní krajině, jejíž je žďárský zámek ohniskem. Prohlídka bude zároveň jakýmsi celodenním průvodcem, který návštěvníky zavede do nejatraktivnějších volně přístupných míst v zámeckém areálu a jeho blízkém okolí, přičemž si každý individuálně určí své tempo a zájem o konkrétní místo. Procházka bude mít 12 zastavení a bude doplněna audionahrávkou dialogů mezi významnými osobnostmi historie zdejšího místa a lidmi ze současnosti, kteří jim představí principy barokní krajiny (udržitelnost, kontinuita, spiritualita a další). Znalost těchto principů mohou návštěvníci dále uplatnit při poznávání jiných barokních areálů v České republice. Průvodci budou návštěvníky zároveň vybízet k aktivnímu zapojení a vnímání prostoru tak, aby byl jejich zážitek co nejsilnější.